Царството на телескопите
СПРАВКИ, НАСОКИ
=>>
ВИДОВЕ ТЕЛЕСКОПИ (Повече информация ТУК):
-
РЕФРАКТОРИ - обективът им е леща, наблюдението е отдолу
-
РЕФЛЕКТОРИ - обективът им е огледало, наблюдение горе встрани
-
СПЕЦИАЛНИ- с повече вътр.елементи, оттам леки и прецизни
ПОЛЕЗЕН СПРАВОЧНИК -ЗРИТЕЛНО ПОЛЕ: (Повече информация ТУК):
-
Изберете телескоп, окуляр, обект, и ще видите увеличение и поле
КАКВО СЕ НАБЛЮДАВА ДЕНЕМ И НОЩЕМ (Повече информация ТУК):
-
Нощем- Луна(планини,кратери), планети (спътници, пръстени, детайли), звезди(двойни,променливи), купове, мъглявини,галактики. От типа и мощността на телескопа зависи колко обекти ще наблюдавате и с какво увеличение и качество
-
Денем - природа, животни, пейзажи, планини, море, обекти, хора, спорт, охрана и пр. Отново е важен типът на телескопа и окулярите
-
КАКВО И КАК МОЖЕ ДА СЕ СНИМА: (Повече информация ТУК):
-
Космически обекти могат да се фотографират чрез специална USB камера-окулярна(картина директно на компютъра), чрез телефона (имаме приставки за фиксиране на телефон към телескоп), или със специални фотокамери - дигитални / лентови с висока резолюция
-
Могат да се правят моментни снимки, или продължителни, при което е нужен мотор или GoTo компютър да следи обекта
-
През деня можете да снимате птици, природа, пейзажи, и пр.
ЗА СРЪЧКОВЦИ - НАПРАВИ СИ САМ: (Повече информация ТУК):
-
Разполагаме с много части и аксесоари за конструиране, усъвършенстване и видоизменяне на телескопи, далекогледи, бинокли. Контактуваме и обменяме опит и инфо с много колеги. Просто се свържете с нас, щом нещо Ви трябва
Рефлектори
Обективът е вдлъбнато огледало, намиращо се на дъното на тръбата. . Светлината от обекта се отразява от обектива, към ВТОРИЧСНОТО ОГЛЕДАЛО на 90 градуса и образът се гледа горе встрани. Огедалните (Нютонови) телескопи събират много светлиа. Б.А. От Нютон и до днешен ден е астрономът с мъдрост надарен :)
GoTo компютърни
Системите с МОТОР следят избрания от Вас обект при въртенето на Земята.
КОМПЮТЪРИЗИРАНИТЕ (GoTo) в добавка сами намират обекта от вградената си база данни. По принцип са по-скъпи заради електрониката и лекотата. Тръба може да се сложи всякаква -с огледало, леща, специална и пр.
Б.А. Живота улеснява,..но и леност му придава!
Рефрактори
Обективът е леща, намираща се в предния край на тръбата. Според типа окуляр има системи Галилей и Кеплер. Ннай-често се добавя диагонал за по-удобно гледане. Наблюдава се отдолу. Обективите са обикновено по-малки от огледалата, но дават по-отчетлив и контрастен образ. Б.А. Галилей пръв е гледал с такъв, но в небосвод кристален, не дешен граски смог брутален ;(
Специални
Максутов,Шмидт и др. Обективът е огледало, а няколко вътрешни елемента (коректорна леща, вторично и дори третично огледало) придават компактност, лекота, мощност и прецизност. Фокусното разстояние е голямо и дава силни увеличения.По принцип са по-скъпи. Б.А. Не търсете най-силно увеличение, а стабилно изображение ;)
Видове телескопи
СПРАВОЧНИК -
ЗРИТЕЛНО ПОЛЕ:
Изберете параметър на телескоп, окуляр (мм) и небесен обект, така
ще видите увеличението и големината на зрителния кръг
КАКВО МОЖЕ ДА СЕ СЕ НАБЛЮДАВА С ТЕЛЕСКОП, ДАЛЕКОГЛЕД, БИНОКЪЛ:
ТЕЛЕСКОПИТЕ се ползват предимно за нощното звездно небе.
ДАЛЕКОГЛЕДИТЕ също, но често се ползват и денем за наблюдение на природата и пр.
БИНОКЛИТЕ се използват с двете очи, и най-често се държат в ръка, но по-мощните често се поставят на статив. Служат денем за наблюдение на природа, а нощем за общ широк поглед и лесно намиране на небесните обекти.
КАКВО МОЖЕ ДА СЕ НАБЛЮДАВА НОЩЕМ С ТЕЛЕСКОП:
Това зависи от параметрите на телескопа- главните са ДИАМЕТЪР НА ОГЛЕДАЛОТО и ФОКУСНОТО РАЗСТОЯНИЕ, а също е важна системата - огледало, леща, или комплексен катадиоптрик.
С по-малките телескопи се наблюдават ЗВЕЗДИТЕ, особено по Млечния път, които с невъоражено око се сливат като димен поток.
ЛУНАТА се наблюдава добре с всички модели, но, разбира се, с по-големите увеличенията и детайлите са повече. ПЛАНЕТИТЕ се виждат вече като дискове, но по-големи и с повече подробности (пръстени, спътници, шапки, фази) се виждат с по-мощните телескопи, като тук играе фокусното разстояние, осигуряващо по-големи увеличения.
ГАЛАКТИКИ, ЗВЕЗДНИ КУПОВЕ, МЪГЛЯВИНИ се наблюдават с почти всички
модели, като тук по-важен е диаметърът на обектива, отколкото увеличението.
ДВОЙНИ ЗВЕЗДИ, КОМЕТИ, СПЪТНИЦИ - също могат да се видят с различните модели.
ПРЕЗ ДЕНЯ и телескопите, и далекогледите, и биноклите служат за наблюдение на природата - птици, планини, морски обекти, хора, архитектура, е - понякога и за шпионаж :))
ИЗВОДЪТ Е, че се подбира телескоп/далекоглед/бинокъл според предпочитанията на наблюдателя, и, разбира се, бюджета, който е решил да си позволи за целта.
Тук да припомним, че нашият астро-кръг допуска и дори насърчава експериментирането - може да се купи определен модел, а после да го разменим с друг, или да го изкупим. Целта е да се намери оптимумът.
ЗА ВРЪЗКА - НАЙ-ДОБРЕ ПО ИМЕЙЛ teo.astrolog@abv.bg ЗА ВРЪЗКА И ЗАЯВКА -ТЕЛ. 0893 01 00 83
;МАЛКО РАЗЯСНЕНИЯ ЗА АСТРОФОТОГРАФИЯТА:
Практически може да се снима с всеки телескоп. Имаме приставки, които се слагат на фокусера.
Различни са в зависимост дали ще снимате с телефон, малък апарат, или цифрова DLSR камера. Може също с USB камера, при която се наблюдава и снима от компютъра.
Ако снимате с кратки експонации, тоест до няколко секунди, няма нужда от нищо допълнително. Ако ще снимате с по-дълги експонации, ще Ви трябва моторизиран или компютъризиран телескоп, който да следи небесния обект, за да не се получават на снимката вместо точки - дъгички.
И тук опираме до бюджета, който решите да отделите. Ако говорим за телескоп без мотор, имаме от 99 до 990 лв. Разликата е в големината и мощността- с обективи от 70 до 254 мм.
-Имаме и телескопи с единичен мотор, например Meade Polaris 130, струва 385 лв, или мощен SW150P – 610лв.
-Предлагаме и специален SW 130 Autotracking с 2 мотора, чудесен за фотографи – денем и нощем-395 лв.
-Имаме и компютъризирани телескопи GoTo - от 325 до 1250 лв – например Tasco GoTo 114, струва 335 лв.
За супер-професионално фотографиране експонациите са по много минути и дори часове, трябва компютъризиран екваториален телескоп, такива струват най-малко 1500 и доста нагоре лева.
С една дума, хубаво е да споделите : приблизителна сума, и второ, вид снимане, което възнамерявате да използвате. Оттам нататък ще Ви предложим конкретни модели, цени и описания.
ЗА ВРЪЗКА - НАЙ-ДОБРЕ ПО ИМЕЙЛ teo.astrolog@abv.bg ЗА ВРЪЗКА И ЗАЯВКА -ТЕЛ. 0893 01 00 83
НАПРАВИ СИ САМ (ЗА СРЪЧКОВЦИ):
Ние и много други колеги често разполагаме с части, които в момента не ползваме. Някои оттези части може да са за ремонт, други - за основа на нови проекти, и пр.
Така че ако искате да спестите пари, или имате идея, търсите части, или желаете да възстановите астрономически неща, инструменти и пр.- свържете се с нас.
Части много, и постоянно се менят, няма как да ги опишем всички, но няколко за пример:
-ТРИПОД от EQ3, чиито стяги за крака трябва да се ремонтират, за да стои разпънат -проста манипулация с 3 стягащи ленти. Може да се вземе за 35лв
-СТОМАНЕНИ КРАКА за EQ2/3 трипод, фиксирани (вече не се разгъват, а са пълни с оловни стърготини за ултра-стабилност). Подходящи за по-тежки тръби или за астрофото- 29 лв
-ТРЪБА (OTA) ASPEN -130мм, фокус 1000. Първичното огледало има малки драскотини, може да се ползва и така и дава чудесна картина, а може и да се обнови слоят. Цялата система си работи, вторично огледало, фокусер и пр.- цена 125 лв
- ВТОРИЧНО ОГЛЕДАЛО за 76 мм обектив, на една щека за монтаж - цена 12 лв
-ТРЪБИ РЕФРАКТОРИ с обективи 50-60мм, със или без фокусери - за разни проекти и цели
-ОБЕКТИВИ/ПРИЗМИ/ОКУЛЯРИ от бинокли 50/60 мм, за направа на монокъл или търсач
-Монтажни ПЛАНКИ, РИНГОВЕ различен диаметър
-Интересен КРЪГ С 4 ФИЛТЪРА ротационен, може да се монтира сръчно в телескоп -29лв
-ВСЯКАКВИ адаптери, железарийки и джаджи за разнообразни цели и проекти
ЗА ВРЪЗКА - НАЙ-ДОБРЕ ПО ИМЕЙЛ teo.astrolog@abv.bg ЗА ВРЪЗКА И ЗАЯВКА -ТЕЛ. 0893 01 00 83